slika:QSPictures
Slika: slika:QSPictures
Icon Košarka - Basketball

Zmaga slovenskih košarkarjev na domačih tleh

V soboto je članska ekipa KOŠ Celovec v drugi zvezni košarkarski ligi pred domačo publiko gostila moštvo UBC St. Pölten. Srečanje, ki je potekalo zelo izenačeno, se je končalo z zmago slovenskih košarkarjev. Končni rezultat se je glasil 75:67 (20:18, 43:36, 60:51).

Kar dva vikenda zapored je morala članska ekipa KOŠa nastopiti proti moštvom iz vrha lestvice. Medtem, ko se je pretekli teden na tujem končala tekma z dokaj tesnim porazom, pa so si tokrat na domačih tleh, kjer so v tej sezoni še neporaženi, pričakovali boljši izkupiček, čeprav je bil nasprotnik pravtako iz vrha lestvice in je prinesel s seboj na tekmo trikrat toliko točk, kot jih je nabral KOŠ.

Pravi košarkarski triler

Da bo vse prej kot lahko, je pokazala že prva četrtina. Gostje so povedli, Vjeran Soldo, ki se je ta večer pred očmi očeta z 15. skoki in 22. točkami izkazal za KOŠ kot neprecenljiv igralec, pa je izenačil. Tako se je tekma tudi nadaljevala. Kar šestkrat sta si moštvi zamenjali vodstvo, štirikrat pa je bil rezultat neodločen, preden ni Žiga Erčulj zaključil prvo četrtino s tesnim vodstvom (20:18). KOŠ bi lahko zaključil četrtino z višjim naskokom, pa si je zelo hitro nabral pet timskih prekrškov in so gostje tako dobili dodatne priložnosti. Na srečo KOŠa pa so jih izkoristili le petdesetodstotno.

KOŠevci so drugo četrtino začeli zelo zbrano in borbeno in v prvih treh minutah povišali vodstvo na + 11 točk (29:18). Nato je sledila faza zapravljenih priložnosti in nenatančnih metov. Predvsem gostje v tej fazi niso znali izkoristiti ponujenih priložnosti, ki so jih dobili zaradi osebnih prekrškov domačinov. Bližje kot pet točk jim ni uspelo priti. Nasprotno so se domači igralci z vmesnim sprintom še enkrat oddaljili in z dvanajstimi točkami (41:29 in 43: 31) kar dvakrat dosegli najvišje vodstvo večera, dokler v kratkem nekoncentriranem zaključku niso dopustili gostom ponovnega upanja na zmago. S trojko in dvema uspešnima prostima metoma so le ti zaključili drugo četrtino. Domačini pa so v odmor odnesli še sedem točk naskoka in kar 14 osebnih napak.

Po odmoru so igralci iz St. Pöltena pričeli tekmo z dvojko in trojko in domačini so vodili samo še dve točki. Toda odgovor domačinov z osmimi točkami brez presledka je presenetil marsikoga v dvorani (51:41). Nato je sledil kratek vmesni sprint gostov s 6:0 (51:47), ki pa so ga domačini hitro egalizirali s 7:0 in ponovno povedli za enajst točk (58:47). Do konca četrtine pa se na rezultato ni več bistveno kaj spremenilo. Pri nepregledni akciji pa se je poškodoval Andreas Bauch, ki je po tekmi moral v bolnico. V zadnjo četrtino pa so KOŠevci rešili še devet točk naskoka. Dva igralca (Stražar in Erschen) pa sta bila obremenjena že s 4. osebnimi prekrški.

Razplet v zadnji četrtini pa ni bil nič več za slabe živce. UBC St. Pölten se je brez Baucha in tudi med tekmo poškodovanega Diesnerja točko za točko približeval domačinom. Ko je moral Jakob Stražar zaradi prisojene pete osebne napake, že v prvi minuti zapustiti igrišče, so mnogi že mislili na podobne nesrečne razplete v prejšnjih tekmah.  V 34. minuti se je glasil rezultat samo še 62:61. Ko so vsi že pričakovali preobrat, pa so gostje zapravili tri proste mete zapored. Košu Vjerana Solda je sledil koš gosta Denisa Solda, košu in zapravljenemu dodatnemu prostemu metu  Andija Smrtnika pa spet koš gosta Schranz Erica.  Na semaforju je kazalo še 2:27 do konca tekme, rezultat pa 66:65. Andi Smrtnik z lepo zaključenim  košem in Peter Papič s trojko iz kota igrišča sta gledalcem olajšala napetost, tekmo pa je zaključil Žiga Erčulj s petinsedemdeset odstotno uspešnostjo pri prostih metih (6/4). To zaključno ofenzivo so gostje zmotili samo še z enim samim košem. Tako je KOŠ tekmo dobil s 75:67. Navdušen aplavz po koncu tekme pa je veljal vsakemu posameznemu igralcu. Tako ostaja KOŠ na domačih tleh še naprej prava trdnjava.

Na žalost pa sta športni dosežek zasenčila poškodbi Andreasa Baucha in Michaela Diesnerja. Kot smo izvedeli po tekmi je Andreas Bauch utrpel zlom očesne jamice in pretres možganov. Michael Diesner pa se je poškodoval na hrbtenici. Oba bosta izpadla najmanj  8 do 12 tednov. Na tej poti jima želimo vse najboljše in čimprejšnje popolno okrevanje. (koš)

Vjrean Soldo, center KOŠa: Veseli smo, da je po nekaterih nesrečnih porazih bila sreča danes na naši strani. Celotna ekipa je danes odigrala odlično. Zaslužena zmaga!

Dragan Sliškovič, trener KOŠa: Čas je bil, da zmagamo takšno tekmo. Ni bila naša najboljša tekma. Izgubili smo veliko žog in to malo zmanjšuje veselje nad zmago.

Amrin Göttlicher, trener UBC: Ničeser nismo zadeli. Neštete napake v obrambi so bile krive za zaslužen poraz.

Florian Pöcksteiner, igralec UBC:  […], v prvem polčasu nam je manjkala intenziteta. V drugem je bilo boljše vendar ob tem času ni več zadostovalo.